LEASING OPERACYJNY

Leasing operacyjny to najbardziej rozpowszechniony na naszym rynku rodzaj leasingu. Jego konstrukcja jest niezwykle prosta, a przebieg takiej transakcji coraz krótszy, czasami wystarcza nawet kilkadziesiąt minut.

W konstrukcji tego produktu możemy wyróżnić 3 elementy:

1) opłata wstępna- na rynku najczęściej wymagana jest 10 lub 20 procentowa, ale są również firmy nie wymagające takiej opłaty. Wiele jednak zależy od naszej zdolności w oczach firmy leasingowej, tu jednak zdarza się iż jedna firma oceni nas niżej niż inna. Warto również zaznaczyć, iż wkład ten może być większy (na nasze życzenie), wtedy mniejsza kwota zostaje do spłacenia w ratach.

2) wysokość raty i ich ilość – Rozważając maksymalny czas leasingowania, spotkamy się zazwyczaj z propozycjami 60 lub 72 miesięcy. Inaczej wygląda kwestia okresu minimalnego. Tu znaczenie ma rodzaj przedmiotu. GUS określa dla każdego z nich stawkę amortyzacji i to ona mówi nam na jaki czas (minimalny) możemy, wziąć leasing. W jaki sposób.

Załóżmy że chcemy kupić telewizor. GUS mówi iż stawka amortyzacji to 10%. Co to oznacza?. Dokonując zakupu za gotówkę w każdym roku możemy odpisać jedynie 10% jego wartości (netto) od podatku dochodowego – powszechnie mówimy „wrzucić w koszty”. Zanim odpiszemy całą wartość minie 10 Lat !. W leasingu natomiast 40% tego czasu to minimalny czas na jaki możemy podpisać umowę- w tym przypadku 4 lata.

Przykłady stawek amortyzacji:

  • IT – 30%
  • urządzenia kopiujące – 20%
  • plotery tnące 14%
  • telekomunikacja – 10%

    Pomiędzy różnymi firmami leasingowymi, zauważyć możemy niestety, różne interpretacje. Tak na przykład w telekomunikacji, serwer mogą nam określić na poziomie 10% (10 lat amortyzacja przy gotówce, 4 lata minimalna umowa leasingowa) jak i spotkać można 30% (jako sprzęt IT- ponad 3 lata przy gotówce, około16-17 miesięcy przy leasingu). Aspekt o tyle istotny, gdyż przy błędnej klasyfikacji i zbyt szybkim zamortyzowaniu przedmiotu, US może nie być zadowolony.

    3) kwota wykupu – zależy od czasu leasingu i rodzaju przedmiotu (jego amortyzacji), jednak gdy przedmiot nie jest z grupy- jak w naszym przykładzie 10%- i nie zależy nam na minimalnym czasie, powinniśmy być w stanie otrzymać wykup na poziomie kilku czy nawet 0,1%.

    Coraz więcej firm tak konstruuje produkt, aby ostatnia rata była zarazem kwota wykupu. Spotykane są również rozwiązania w których składową naszej raty jest już część wykupu, przez co na koniec mamy właśnie symboliczną kwotę.

    Jeśli natomiast stawka amortyzacji jest na poziomie, jak w przykładzie 10%, i czas krótki- 48 m-cy, należy się spodziewać wykupu nawet 25%. W takiej sytuacji gdy kwota wykupu jest wysoka, należy ją amortyzować dalej. Jednak gdyby tak się stało, pamiętajmy, że będzie to już niższa kwota niż pierwotna (jej 75% wraz z odsetkami już zamortyzowaliśmy).

    Od firmy leasingowej otrzymujemy fakturę VAT, odliczamy VAT a pozostała część „wrzucamy” do kosztów, tak więc mamy pełne odliczenie podatku, przy tym rodzaju leasingu.

  • POWRÓT DO AKTUALNOŚCI